„Anotimpurile Jocului” Ediţia a IV-a

Prof. Diana MURGU
Educ Lavinia Simargu

SCOP:
>    Promovarea creativităţii şi originalităţii în demersul educaţional, din perspectiva valorificării valenţelor formative şi formatoare ale jocului, sub diferitele sale forme, în educaţia formală, nonformală şi informală, în diversele etape de dezvoltare ale omului;
>    Creşterea calităţii actului educaţional, prin identificarea şi utilizarea celor mai potrivite strategii educaţionale.

OBIECTIVE:
>    diseminarea unor exemple de bună practică în rândul cadrelor didactice, studenţi, părinţi;
>    conştientizarea importanţei acordată valorii şi valorificării jocului, în cadrul educaţiei formale şi nonformale;
>    promovarea unei atitudini deschise, creatoare, practice, în abordarea jocului în actul educaţional;
>    crearea unui parteneriat viabil între unităţile de învăţământ de diferite nivele: preşcolar, primar, universitar.

GRUP ȚINTĂ:
Cadre didactice şi specialişti din învăţământul de masă sau special, de stat sau privat, preuniversitar sau universitar, studenţi.

Simpozionul s-a desfășurat vineri, 6 februarie 2015, orele 10:00, la Cafeneaua Corniche, Iulius Mall.

La simpozion s-au înscris 180 de cadre didactice din județele Iași, Botoșani, Bacău și Vaslui, din:
– 71 de unităţi şcolare, din care: – 39 grădiniţe: 32 din mediul urban, 7 din mediul rural;
– 34 unități de stat, 5 unități private;
– 31 grăd. cu prog. prel., 8 cu prog. normal;
– 36 unități din jud. Iași, 3 din. Botoșani, Bacău, Vaslui.
– 22 şcoli gimnaziale: 13 din Iași, 9 școli din mediul rural;
– 21școli din jud. Iași, 1 școală din Bacău.
– 10 licee sau colegii: 7 din Iași, 3 din mediul rural.

S-au elaborat 125 de lucrări ştiinţifice, dintre care:
– 75 la secţiunea I ”Jocul didactic”;
– 25 la secţiunea a II-a ”Jocul terapeutic”;
– 23 la secţiunea a III-a ”Jocurile copilăriei”.
– 51 cadre didactice vor participa în mod direct la simpozion;
– 129 cadre didactice au o participare indirectă.

MULȚUMIM SPONSORILOR CARE NE-AU AJUTAT SĂ DESFĂȘURĂM ACEASTĂ ACTIVITATE: IULIUS MALL IAȘI, ASOCIAȚIA BRAVO EVENTS, CAFENEAUA CORNICHE!

Niciun comentariu.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *