Noutati

Imaginea gradinitei in comunitate

Gradinita cu program prelungit nr. 16 din Iasi dezvolta o lume a tolerantei Despre PROBLEMELE si REALITATILE din invatamantul prescolar la BZI LIVE cu Mihaela Simion – inspector ISJ Iasi si Liliana Valicu, manager GPP 16 La Gradinita cu program prelungit nr. 16 din Iasi s-a exersat increderea copiilor in fortele proprii

• Scoala pentru valori autentice-01
  • Scoala pentru valori autentice-02
  • Scoala pentru valori autentice-03
  • Scoala pentru valori autentice-04
  • Scoala pentru valori autentice-06
  • Scoala pentru valori autentice-07
  • Scoala pentru valori autentice-08
  • Scoala pentru valori autentice-09

Scoala pentru valori autentice – un amplu proiect educational lansat in premiera in judetul Iasi

Școala pentru valori autentice – un amplu proiect educațional lansat în premieră în județul Iași

Educația înseamnă dezvoltare, formare, centrare nu doar pe achiziții, cât mai ales pe o temeinică pregătire pentru viață, prin comportamente și acțiuni concrete, implicare și responsabilizare.

Nevoia de a dezvolta în școală în mod explicit, coordonat, aceste activități de impact a dus la apariția unui amplu proiect educațional. Inițiativa aparține inspectorului școlar general, prof. dr. Genoveva Farcaș, fiind un demers menit să pună în valoare principii morale, civice, estetice – repere esențiale pentru o educație completă. Astfel, în acest an școlar unitățile de învățământ ieșene își vor înscrie activitățile educative derulate lunar în programul Școala pentru valori autentice, un proiect educațional complex, coordonat de I.S.J. Iași, centrat pe valorizarea și educarea anumitor comportamente ale elevilor.

Proiectul este menit să-i sensibilizeze pe elevi, profesori și părinți față de valorile autentice și comportamentele asociate acestora, exersându-le, în mod conștient, sistematic și îndelungat.

Obiectivele proiectului vizează cultivarea valorilor umane clasice la elevii din toate unităţile de învăţământ preuniversitar și nivelurile de școlarizare, dezvoltarea climatului organizaţional şi promovarea unui mediu armonios, sigur și sănătos, precum și sensibilizarea cu privire la nevoile comunităţii şi implicare activă în viaţa cetăţii.

Tematica activităților educative este așezată sub semnul educației pentru valori autentice, astfel încât fiecărei luni i se atribuie o valoare, generatoare de comportamente și atitudini: Punctualitate – octombrie, Responsabilitate – noiembrie, Generozitate – decembrie, Empatie – ianuarie, Toleranță – februarie, Receptivitate față de frumos – martie, Încredere – aprilie, Respect – mai, Onestitate – iunie.

Micii beneficiari ai dublului premiu: ȘCOALA RESPONSABILITĂȚII și ȘCOALA RECEPTIVITĂȚII FAȚĂ DE FRUMOS, oferit gradinitei noastre de catre ISJ Iasi, au primit, cu mare bucurie, recunoasterea activitatilor inedite si atractive, desfasurate anul scolar anterior, in cadrul proiectului „SCOALA PENTRU VALORI AUTENTICE”.

Multumim parintilor pentru implicare, copiilor pentru participare si cadrelor didactice pentru daruire si creativitate!

• Fesivalul jocului-01
  • Fesivalul jocului-02
  • Fesivalul jocului-03
  • Fesivalul jocului-04
  • Fesivalul jocului-05
  • Fesivalul jocului-06
  • Fesivalul jocului-07
  • Fesivalul jocului-08
  • Fesivalul jocului-10
  • Fesivalul jocului-11
  • Fesivalul jocului-12
  • Fesivalul jocului-13
  • Fesivalul jocului-14
  • Fesivalul jocului-15
  • Fesivalul jocului-16

Festivalul jocului

Manifestarea, organizată de Grădinița cu program prelungit nr. 16 din Iași, în parteneriat cu I.Ș.J Iași, Asociația ”Bravo Events” și Palas Mall, se adresează copiilor de vârstă preșcolară și își propune să promoveze valoarea educativă a jocului, ca principal mijloc de învăţare şi recreere a copilului, dar și al adultului.

În acest an s-au înscris la festival 18 grădinițe, cu câte un echipaj ce va prezenta un joc de mișcare, antrenant și distractiv, în fața părinților și a juriului. Jocurile propuse de cele 40 de cadre didactice coordonatoare au fost reunite în culegerea ”Jocuri distractive pentru cei mici și cei mari”, ce se dorește a fi un util ghid metodic pentru cadre didactice, părinți și bunici.

Cei 190 de copii vor primi dulciuri și diplome, iar cele mai amuzante, dinamice, originale și creative jocuri vor fi premiate cu trofee și diplome speciale.

Noutate acestei ediții este secțiunea jocurilor cu și pentru părinți. Cei mici vor aplauda și vor susține peste 60 de părinți, ce se vor ”lupta” pentru trofeul ”Părinți jucăuși”.

Buna dispoziție, întrecerea, emoția concursului și premiile surpriză vor da valoare și culoare întregii manifestări, iar copiii se vor simți minunat în lumea magică a jocului.

Așteptăm pe toți cei cu suflet de copil, ce doresc să se deconecteze și să retrăiască anii de neîntors ai copilăriei, să ne fie alături și să se prindă în hora veselă a jocurilor.